Poplatky v režime MIF++? Komunikácia na hrane podvodu
Zorientovať sa v sadzobníkoch platobných brán a terminálov je zložitá úloha. Ukázali sme si to v nedávnej analýze, v ktorej sme upozornili na kľučky a finty, ktoré niektorí poskytovatelia používajú. Tentokrát sa zameriame na najväčší nešvár, ktorý hraničí s podvodom – spôsob komunikácie poplatkov v režime MIF++.
Prečo uvádzame tento absurdný príklad? Pretože presne takto niektorí poskytovatelia komunikujú transakčné poplatky na platobnej bráne a platobnom termináli v režime MIF++ (prípadne Interchange++ alebo IF++).
Čo je MIF++
Ten tajomný názov skrýva cenník, ktorý sa riadi nariadením Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2015/751. Cena za každú platobnú transakciu je rozdelená do troch častí: medzibankový poplatok (interchange fee) obdrží banka, ktorá vydala kartu, druhý diel náleží kartovým spoločnostiam (Mastercard nebo VISA) a tretiu časť dostane poskytovateľ platobnej brány alebo terminálu. Európska únia týmto sledovala zníženie poplatkov, ale niektorí poskytovatelia si aj v tomto režime našli priestor pre kreativitu. Ako?
Jednoducho – a dosť bezostyšne. Na prvý pohľad totiž prezentujú len jednu z týchto troch častí, obvykle tú poslednú. Aby sa záujemca o službu dozvedel aspoň približne skutočnú výšku poplatkov, musí sa preklikať hlbšie do sadzobníku. Poďme sa pozrieť na niekoľko príkladov.

Inde na to idú múdro. Veta „nám zaplatíte iba 0,99 % z každej transakcie“ je vlastne pravdivá. Avšak, ako správne tušíte, ani táto ponuka nebude úplne bez háčiku… A z 0,99 % je rázom 1,3 %, navrch s fixným poplatkom. A to ešte v ideálnom prípade.

Na tomto príklade pracujeme s poplatkom v krásnej výške (od) 0,60 %. A detailný rozpis poplatkov? Tam sme vlastne späť na začiatku článku – toto už je naozaj guľáš.