Vyznáte sa v typoch platobných kariet?

Platba kartou je stále viac obľúbená a to nielen v kamenných obchodoch, ale aj na internete. Ak v rámci svojho podnikania akceptujete platby kartou, mali by ste vedieť, ako sa jednotlivé karty líšia

Platobné karty podľa zaúčtovania

Hlavný spôsob delenia platobných kariet je podľa toho, aké peniaze pri nákupe využívate. Môže sa jednať o peniaze, ktoré patria vám, alebo banke.

Debetné karty

Najbežnejší typ kariet, ktorý máte v peňaženke pravdepodobne aj vy. Pri platení využívate vlastné peniaze, ktoré máte uložené na bankovom účte. Nemôžete ísť do mínusu.

Kreditné karty

Pojem kreditka sa väčšinou používa nesprávne ako označenie všetkých platobných kariet. Ak však máte kreditku, banka vám poskytne pôžičku. Často sa jedná o bezúročnú pôžičku a to väčšinou v období od 40 do 55 dní od zaplatenia. Kreditná karta môže byť výhodná pri cestách do zahraničia. Napríklad požičovne áut vyžadujú predloženie kreditnej karty.

Charge karty

Pripomínajú kreditnej karty, ale v niekoľkých podstatných veciach sa líšia. Pri platbách tiež využívate peniaze banky, ale na konci mesiaca Vám banka pošle zoznam všetkých útrat, ktorý musíte do určitého dátumu zaplatiť. Neplatíte žiadny úrok.

Do konca roka 2019 bolo v Slovenskej republike vydané takmer 13 miliónov platobných kariet. Cez 10 miliónov tvorili karty debetné, zostávajúci počet pripadá na kreditné a charge karty.
 

Karty vydané v ČR do konca roku 2019 (zdroj: SBK)

Vydané karty celkom

12 711 604

Debetné karty

10 472 803

Kreditné a charge karty

2 106 980

Platobné karty podľa spôsobu prevedenia

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú na vašej karte písmená a číslice vystúple? Presne podľa toho na prvý pohľad spoznáte embosovanú kartu. Väčšina kariet v Českej republike však kombinuje obe dostupné metódy prevedenia, teda embosovanú aj elektronickú.

Embosované karty

Platobné karty s reliéfnym (plastickým) písmom. Dá sa s nimi nakupovať v predajniach bez elektronického terminálu. Obchodník používa mechanický snímač, ktorým sníme odtlačok údajov vyrazených na karte. Vy správnosť údajov potvrdíte podpisom. Tento spôsob platenia využijete dnes už snáď len pri cestách do zahraničia. V Českej republike sa tento spôsob platby v podstate nevyužíva.

Elektronické karty

Najčastejšie používané karty. Jej hlavnou súčasťou je čip, na ktorom sú bezpečne uložené potrebné dáta. Sú určené k výberu z bankomatov a pre platby u obchodníkov, ktorí majú elektronický platobný terminál.

V Českej republike je veľmi obľúbená bezkontaktná platba (pomocou technológie NFC). Drvivá väčšina kariet je dnes vydávaná s touto funkcionalitou.

Karty vydané s NFC technológiou do konca roku 2019 (zdroj: SBK)

Vydané karty celkom

12 711 604

Vydané platobné prostriedky NFC celkom

12 136 188

Platobné karty podľa regulácie poplatkov

Pokiaľ na vašom e-shope využívajú zákazníci predovšetkým metódu online platby kartou, je pre vás dôležité poznať rozdiel medzi regulovanými a neregulovanými platobnými kartami. Medzi týmito dvoma kategóriami je rozdiel vo výške poplatkov.

Regulované karty

Jedná sa o spotrebiteľské debetné a kreditné karty vydané v EÚ. Na tieto karty sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktoré stanovuje maximálnu výšku výmenného poplatku a poplatku kreditné spoločnosti. Spotrebiteľské karty sú vydávané fyzickým osobám.

Neregulované karty

Do tejto kategórie spadajú služobné karty vydané kdekoľvek a spotrebiteľské karty vydané mimo EÚ. Nariadenie ohľadom maximálnej výšky poplaktov sa na ne nevzťahuje a cena za platbu je preto vyššia. Vyššie poplatky sa týkajú napríklad aj stravenkových kariet.

Služobné karty vydané v SR do konca roka 2019 (zdroj: SBK)

Vydané karty celkom

12 711 604

Z toho karty služobné

1 310 618

Na platobnej bráne Comgate automaticky prijímate platby kartami vydanými v EÚ. Jedná sa primárne o preventívne bezpečnostné opatrenia, pretože úroveň zabezpečenia kariet v ďalších regiónoch nemusí byť vždy stopercentné. Ak by ste chceli prijímať aj všetky ostatné platobné karty, ozvite sa nám. V konkrétnych prípadoch môžeme toto nastavenie zmeniť.

Môžete sa pozrieť na náš sadzobník, kde si porovnáte poplatky regulovaných a neregulovaných kariet. Z vyššie uvedenej tabuľky je však zrejmé, že prevažná väčšina platobných kariet patrí do regulovanej kategórie, u ktorej sa nemusíte vyšších poplatkov obávať.