Ako sa nenechať napáliť poskytovateľom platobného terminálu?

Keď už musím mať platobný terminál, pretože dnešný kupujúci platí kartou aj pár rožkov, potom si aspoň vyberiem ten, za ktorý nebudem musieť platiť nehorázne poplatky. Ale ako na to? Poďme si spoločne urobiť jasno, povieme si, na čo si dať pozor. Podrobne sa pozrieme na "zvýhodnené" ponuky, poplatky, triky s predajom terminálov, náklady na inštaláciu a prevádzku aj ďalšie "povinnosti".

1. Výhodné podmienky na pár mesiacov, zmluva na niekoľko rokov.

Častý trik z repertoáru menej serióznych poskytovateľov láka na výhodné podmienky na začiatku spolupráce. Podpíšte mi zmluvu na 3, 4 alebo aj 5 rokov a prvé tri mesiace máte zvýhodnené podmienky, prípadne niečo zadarmo. Keď sa ale snažíte zistiť, za akých podmienok budete odoberať službu po prvých zvýhodnených mesiacoch, zvyčajne narazíte na nepriepustnú hmlu. Častá vyhýbavá odpoveď je: "za normálnych podmienok", prípadne "dostanete sadzbu na mieru". Kto neprekukne pasť s prechodom na "štandardné" podmienky sa nestačí diviť. Vykúpiť sa z takej nevýhodnej zmluvy je veľmi drahé. Kto nie je včerajší, dáva od týchto ponúk ruky preč.

2. Nie sú poplatky ako poplatky.

Značne kreatívne sú niektorí poskytovatelia aj pri prezentácii poplatkov spojených s prevádzkou platobných terminálov a poplatkov z transakcií. V niektorých prípadoch ich nájdete na rôznych miestach zmluvy, často sú čiastočne schované v mnohostránkových prílohách písaných drobným písmom. Seriózny poskytovatelia Vám ponúknu sadzobník, v ktorom nájdete všetky poplatky spojené s prenájmom terminálu aj poplatky z transakcií.

3. Kúpte si terminál, budete to mať "výhodnejšie".

Častým trikom niektorých poskytovateľov je snaha predať vám platobný terminál - samotné zariadenie, vraj že ušetríte na mesačných poplatkoch. Napadlo Vás, k čomu by vám takýto platobný terminál bol v prípade zmeny poskytovateľa? Odpoveď je jednoduchá - absolútne k ničomu. Každý platobný terminál je naprogramovaný tak, že sa pre akceptáciu platieb môže pripojiť iba k jednému poskytovateľovi. Takže aj keby váš poskytovateľ, ktorý Vám tak výhodne predal platobný terminál, zvýšil sadzby, nemôžete toho veľa robiť. Pri zmene poskytovateľa pre výhodnejšiu sadzbu tú starú krabičku môžete vyhodiť.

4. Koľko stojí inštalácia a prevádzka?

Inštalácia platobného terminálu môže stáť tisíce, alebo môže byť tiež zdarma. Pýtate sa, v čom je rozdiel? Odpoveď je jednoduchá - v poskytovateľovi. Rovnako tak je to aj mesačnými poplatkami. Áno, platobný terminál nie je lacné zariadenie a niekde sa to poskytovateľovi vrátiť musí. Prečo si ale nevybrať niekoho, kto ponúka férové ​​bonusy za obrat? Vo výsledku, ak máte rozumný objem platieb, máte platobný terminál bez mesačných poplatkov.

5. Musím si zaobstarať nový účet v banke pre nový terminál?

Banky túžia po nových klientoch, nových účtoch, nových poskytnutých úveroch. To je v poriadku, je to ich podnikanie. Ale prečo si mám zriaďovať ďalšie bankový účet, keď nemusím? Platobný terminál z podstaty nie je zviazaný so žiadnym bankovým účtom. Kvalitný poskytovateľ Vám ponúkne posielanie peňazí na váš ľubovoľný bankový účet, každý deň a navyše zadarmo. Takže nenechajte sa presvedčiť rozprávkou o tom, že s platobným terminálom musím zakladať ďalšie bankový účet, nie je to pravda.

6. Čo sa stane, keď budem chcieť zrušiť zmluvu na terminál?

Štát sa to môže. Môžu nastať okolnosti, ktoré neovplyvníme. Môže sa tiež stať, že po prečítaní tohto článku zistíte, že na poplatkoch za platobný terminál platíte dvojnásobok, niekedy aj trojnásobok toho, čo musíte. Je na rade výpoveď zmluvy. Môže prebehnúť hladko, ale nemusí. Niektorí poskytovatelia majú pocit, že podpisom zmluvy sa upisujete na doživotné otroctvo. Nech už budú tvrdiť čokoľvek, verte, že každá zmluva je vypovedateľná. A až budete voliť nového poskytovateľa, dobre si prečítajte výpovedné podmienky. V niektorých prípadoch tam na Vás vyskočí mnoho tisícové sankcie, na druhú stranu u serióznych ponúk je dvojmesačná výpovedná lehota bez akýchkoľvek sankcií alebo poplatkov.

 
Záverom môžeme rekapitulovať, že aj u tak rovnorodé služby ako prenájom a prevádzka platobného terminálu sa ponuky poskytovateľov zásadne líšia. Môžete ušetriť na poplatkoch za prevádzku, a to aj viac ako polovicu. Neskočte na pasť v ponuke na odkúpenie platobného terminálu - uväzujete sa tým k odberu služby jedného poskytovateľa, dávate mu priestor zhoršiť podmienky. Inštalácia terminálu zadarmo je štandardom serióznych ponúk. Nemusíte si s terminálom zriaďovať bankový účet, kvalitný poskytovateľ Vám pošle peniaze do ktorejkoľvek banky. Proste nenechajte sa napáliť.
 

Tento článok bol 1. 9. 2020 publikovaný na webe Podnikatel.cz