Zabudnite na drogy a zbrane, online predaj liekov na predpis je ťahúňom podvodov na internete

Nechce sa vám tomu veriť? Je pre vás normálne, že ak vám nie je dobre, zájdete k lekárovi a ten vykoná vyšetrenie a predpíše liek? Nie všade, a nie vo všetkých prípadoch je to bežný postup. Niektorí ľudia nakupujú lieky na internete, pretože je návšteva lekára drahá (ako napríklad v Spojených štátoch), prípadne nie je dostupná (v niektorých rozvojových krajinách), alebo nie sú bežne dostupné potrebné lieky. Ďalšiu skupinu ľudí nakupujúcich lieky na internete tvoria tí, ktorí si z nejakého dôvodu neželajú hovoriť o svojich zdravotných problémoch ani s lekárom. Títo všetci sú ohromným trhom pre nelegálny online predaj liekov na predpis a ich zdravie vysoko škodlivýmy napodobeninamy. Bohužiaľ, tu už nejde iba o potenciálnú peňažnú ujmu, ale o zdravie a v extrémnych prípadoch môže dochádzať aj k prípadom úmrtí následkom požitia závadných látok.

Asociácia VISA a Mastercard bojujú proti nelegálnemu predaju liečiv na internete množstvom pravidiel s vysokým postihom pre prevádzkovateľov platobnej brany v prípade ich porušenia. Prevádzkovatelia platobných brán preto vynakladajú obrovské úsilie na zamedzenie poskytovaní služieb nelegálnym predajcom liečiv. Využívajú napríklad nástroje, ktoré v reálnom čase prechádzajú weby, identifikujú a pomenúvajú obsah (či už ide o obrázky, text, cudzojazyčné alebo odborné názvy). Ďalej zostaví kompletnú štruktúru obsahu webu a všetko zaznamenáva s časovými pečiatkami a sledujú tak aj vývoj v čase. Pre prácu s obsahom využívajú umelú inteligenciu, ktorá vie zhlukovať kľúčové slová hlavičiek podľa definície a miery rizika. Nástroj pre obsluhu systému potom ponúka simuláciu výsledkov v 3D a vyhodnocovanie rizikových skupín vr. spätnej následnej identifikácií webov s podvodným alebo zakázaným obsahom.

Je to nekonečná hra na mačku a myš, ako sme sa dozvedeli z prezentácie dodávateľa takých riešení spoločnosti G2 na konferencii o bezpečnosti platieb konanej v Londýne vo februári 2019. Podobne ako u antivírusových programov, je nutný neustály vývoj v reakcii na nové triky podvodníkov. 

Záver pre nás je ten, že v súčasnom prepojenom svete online platieb je pre prevádzkovateľov platobných brán skoro nemožné vyhnúť sa pokusom o podvod bez robustných kontrolných mechanizmov a vysoko sofistikovaných nástrojov online kontroly.
 

Jan Hanzlík