Platíte v zahraničí kartou? Pozor na DCC

Idete na dovolenku do zahraničia, nechcete so sebou vziať zbytočne vysokú čiastku miestnej meny v hotovosti a budete sa spoliehať na platby a výbery kartou? Rozhodne je to čím ďalej bežnejší a pohodlnejší spôsob, dajte si však pozor na to, v akej mene platba prebieha.

Zaplatíte kartou v zahraničí a na displeji terminálu rovnou vidíte čiastku, ktorá Vám z účtu odíde v korunách – je to na prvý pohľad praktická služba, vo skutočnosti sa ale môže predražiť. V režime DCC (dynamic currency conversion – dynamická konverzia meny) totiž neprebieha prepočet podľa kurzu Vašej banky, ale podľa toho, ktorý stanovuje obchodníkov acquirer. A ten je vo väčšine prípadov nevýhodný.

Podľa testu nemeckej spotrebiteľské organizácie Stiftung Warentest z roku 2019 zaplatili Európania kvôli DCC väčšinou cez päť percent naviac oproti situácii, ak by zvolili platbu v miestnej mene a spoliehali na kurz svojej vlastnej banky. Rozdiely sa často šplhali aj vysoko cez desať percent, najvyšší bol 13,7 %.

Server měšec.cz o rok neskôr otestoval platbu s využitím DCC v Poľsku a zistil, že při čiastke okolo štyroch tisíc korún môže byť rozdiel cez 300 korún.

platba kartou na terminálu

Neplaťte zbytočne viac

Zákazník by mal dostať vždy na výber, v praxi však obchodníci často majú na termináli voľbu dynamickej konverzie automaticky prednastavenú. Preto pokiaľ sa chcete DCC vyhnúť, dajte pri platbe jasne najavo, že chcete čiastku strhnúť v miestnej mene.

Rovnaké pravidlá platia aj pre výbery z bankomatov, tam však ešte vstupujú do hry poplatky za výber zahraničnou kartou. Niektoré banky ich požadujú, niektoré nie – každopádne väčšinou je aj tak výhodnejšie zaplatiť poplatok a nechať si strhnúť čiastku v lokálnej mene než spoliehať na okamžitú konverziu pomocou DCC.

„Podľa nás dynamická konverzia meny hraničí s podvodom na zákazníka. Ostatne, naše terminály tuto možnosť ani neponúkajú,“ hovorí Jakub Ouhrabka, riaditeľ Comgate.